Jimer Beşevler
(0224) 470 2222 - 470 3333
Jimer Özlüce

(0224) 414 0 111

Jimer Danışma Hattı

444 4 567

Sağlık Rehberi

Jimer Hastanesi Sağlık Uygulamaları Rehberi

Erkek Kısırlığı Nedenleri Hakkında Bazı Gerçekler

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Erkek kısırlığının nedenleri ile  ilgili pek çok doğru bilinen yanlışlar mevcut; 

Örneğin testislerin yüksek sıcaklıklara düzenli maruz kalmasının sperm sayısını azaltabileceği doğrudur. Ancak şüpheli suçluların hepsi aslında araştırmalarla desteklenmemektedir. Burada ürolog gözüyle erkeklerin bilmesi gerekenleri sıralıyoruz

Sıkı iç çamaşırı:

Birçok erkek, külotlardan boxerlara geçip geçmeyeceklerinden endişe ediyor. Korku, sıkı külotların testisleri vücuda daha yakın tutmasıdır. Sonuç: daha sıcak testisler ve infertilite olarak yorumlanır.

Oysaki “Çalışmalar iç çamaşır çeşidinin muhtemelen önemli olmadığını gösteriyor”.

Dizüstü Bilgisayar:

Taşınabilir bilgisayar tasarımcıları, dizüstü bilgisayarları doğrudan kucağınıza yerleştirecek kadar uygun hale getirdi. Bununla birlikte bu cihazlar ısı üretir  böylece testislerin sıcaklığını zamanla yükseltebilirler. Bazı dizüstü bilgisayar pedleri testisleri sıcaktan korur, ancak sadece kısa bir süre için koruyabilir.  Bu nedenle ''dizüstü bilgisayarınızı  masa üzerinde kullanmanızı öneririz''.

Saunalar ve spa küvetleri:

Sıcak bir saunada bile, testisler - yapıları nedeniyle - biraz daha serin kalabilir. Sıcak küvetler sorunludur çünkü testisler tamamen sıcak suya batırılır ve soğuması mümkün değildir. Bunun nedenle testisler sağlıklı doğurganlık için güvenli olduğunu düşündüğü sıcaklıktan daha yüksek bir seviyeye kadar ısınırlar. ''Kısırlıktan endişe ediyorsanız, spa küvetini girmemek en iyisidir''.

Cep telefonları:

Cep telefonlarının sperm sayıları üzerindeki etkisi oldukça tartışmalıdır. Sonuç olarak, araştırmalar hala tam olarak negatif bir etkisi olup olmadığına gösteremedi. Söz konusu çeşitli faktörler varken - telefonunuzu nerede tuttuğunuz ve ne tür bir ürününüz olduğu gibi - amaç doğurganlığı bozan şeyleri en aza indirmektir. Cep telefonları ve sperm sayıları üzerine birkaç çalışma var ” ve bu çalışmalarda “Spermi doğrudan cep telefonu radyasyonuna maruz bıraktığımız çalışmalarda spermlere zarar verdi, ancak bu hala tartışmalıdır.”

İlaçlar:

Yasal ve yasadışı olan bazı ilaçların bir erkeğin doğurganlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Doğurganlığınızla ilgili endişeleriniz varsa, yeni bir ilaç veya tedaviye başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

Tütün:

Sigara içiyorsanız, alışkanlığı bırakmak doğurganlığınızı artırabilir.

Sigara içenlerin semen analizi tütün eser elementlerini ortaya çıkarmaktadır. Bu kimyasallar sperm sayısını ve spermin kendiliğinden ve aktif olarak hareket etme yeteneğini azaltır. Tütün ayrıca genetik materyale zarar veren spermdeki DNA'yı parçalamaktadır.Biz Ürologlar olarak  hastaların mümkünse kalıcı  olarak  sigarayı bırakmaya teşvik ederiz. Ancak sigara içenlerin en azından çocuk sahibi olmak istedikleri dönemde bırakmaları gerekir.

Esrar:

Esrar üzerinde yapılan araştırmaların çoğu, doğurganlığı önemli ölçüde değiştirebileceğini göstermektedir. Spermin hareketini etkiler ve testosteron seviyelerini düşürür.

Anabolik steroidler:

Bir erkek anabolik steroid kullanıyorsa,sentetik hormonun testosteronu artıracağını ve doğurganlığı artıracağını düşünmektedir. Aslında tam tersini yapıyor. Testisler vücutta yeterli testosteron olduğunu hisseder, böylece tamamen çalışmasını durdurabilir, özellikle çocuk sahibi olmak istiyorsanız steroid kullanımını doktorunuzla tartışın.

 

Yrd Doc. Dr. Erhan Sarı

Öne Çıkan Hizmetler

Estetik & Plastik Cerrahi

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Cerrahi Branşlar
Cildiye (Dermatoloji)

Cildiye (Dermatoloji)

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Dahili Branşlar
Dermatokozmetoloji

Dermatokozmetoloji

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler
Devamını oku...
Ayak Sağlığı

Ayak Sağlığı

Hastane : Jimer Nilüfer Hastanesi
Branş : Üniteler

İlgili Videolar

Birim Kampanyaları

bottom-logo.png
’’Sağlığa dair herşey’’ sloganıyla hedefimiz, sadece ilimizde değil bölgemizde referans hastane olarak konumlanmaktır.
© Telif Hakkı 2021 Özel Jimer Hastanesi. Her Hakkı Saklıdır.